Aktywny wypoczynek to hobby wielu z nas, każdy marzy o oderwaniu się od szarej rzeczywistości i wyciszeniu na łonie natury. Okolice naszej willi obfitują w różnorodne i bardzo malownicze piesze szlaki turystyczne. Znaleźć na nich można nie tylko przepiękne widoki gór i panoramy Beskidu Sądeckiego, ale także ślady historii i dawnej kultury: kapliczki, cerkwie itp. Tu czas płynie wolniej, życie toczy się według pór roku - to miejsce to swoisty, dziewiczy oddech Ziemii.
Trasy dla turystów zaprojektowano z myślą o ich różnorodnych zaiteresowaniach, akcenty przyrodnicze i kulturowe połączono ze współczesnymi elementami regionu.
Najbardziej interesujące szlaki w okolicach Muszyny:
-
Żegiestów- Zdrój - Trzy Kopce (672) - Pusta Wielka (1060m) ? schronisko PTTK Wierchomla.- Runek (1085) - szlak niebieski ? czas przejścia: wejście 4.40, zejście 3.50
-
Żegiestów- Zdrój PKP ? Pusta Wielka (1060) ? Jaworzynka (1001) ? Szczawnic ? Muszyna ? szlak żółty, czas przejścia: wejście: 5.10, zejście: 5.05
-
Muszyna ? Przechyby (871) ? Wojkowa ? Okopy Konfederatów Barskich - Muszynka ? szlak żółty, czas przejścia: wejście 5.40, zejście 5.15 godz.
-
Muszyna ? Złockie ? Za Szczwniczkiem (642) ? Jaworzyna Krynicka (1114), szlak zielony, czas przejscia: wejście: 3.05, zejście: 2.25
-
Powroźnik ? Przechyły (871) ? Dubne (904) ? Kraczonik (934) ? Leluchów granica ? szlak niebieski, czas przejścia: 3.30
Gminne szlaki piesze
Muszyna Zdrój ? Koziejówka (636 m) ? Muszyna Złockie ? KolonieCentrum Informacji Turystycznej Muszyna:
ul. Krzywa 1
tel./fax 0-18 4777922
tel. 0-18 4725928
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szerszy opis najciekawszych szlaków pieszych:
Muszyna - Złockie - Jaworzyna : kolor zielony
Początek trasy - ul. Kity Muzeum PTTK. Długość: 8.8 km; różnica wzniesień 664m; czas przejścia: tam 4 g., powrót 3 g.
Atrakcje na trasie: cerkiewka dawniej greckokatolicka z 1872 r. w Złockiem, obecnie kościół rzymskokatolicki. Latem szczyt i stoki Jaworzyny (1114m) porośnięte obficie owocującymi krzewami borówki czarnej. Pod szczytem Jaworzyny schronisko PTTK, Muzeum Komisji Turystyki Górskiej i dyżurka GOPR. Wrócić do Muszyny można przez Runek i Pustą Wlk., lub przez Krynicę szlakiem zielonym lub czerwonym.
Muszyna - Pusta Wlk. Bacówka nad Wierchomlą. Szlak do Jaworzynki żółty następnie niebieski.
Długość 14,7km, różnica wzniesień 611m, Czas przejścia tam 4,5 g., powrót tą samą drogą 4 g.
Początek trasy - ulica Kity Muzeum PTTK, dalej szlak żółty biegnie przez Szczawnik z ciekawą cerkiewką z 1848 roku, we wsi ogólnie dostępne źródło wody mineralnej. Ze szczytu Pustej Wlk. (1061m), porośniętej czarną borówką i obfitującej jesienią w grzyby, wspaniała panorama na Beskidy i Tatry wysokie. W leżącej na trasie Pusta Wlk. - Runek Bacówce im J. Nowaka możliwość przenocowania i zamówienia posiłku. Wrócić do Muszyny możemy drogą 5km nad potokiem Szczawnik, do wsi o tej samej nazwie. Z Pustej Wlk. natomiast istnieje kilka zejść; do Żegiestowa Wsi i Żegiestowa Zdroju (szlaki niebieski, żółty i czarny), oraz do Wierchomli Małej (czarny). Powrót do Muszyny PKS lub PKP.
Muszyna - Wojkowa - Muszynka: szlak żółty.
Długość 21,2km różnica wzniesień 380m, Czas przejścia tam 6 i 34 g., powrót 7 g.
Trasa trudna i mało atrakcyjna widokowo..., ale chętnie odwiedzana przez grzybiarzy!. Wyjście ul. Kity Muzeum PTTK, a następnie ul. Ogrodową na Malnik (726m). Warte odwiedzenia na tej wycieczce: cerkiewka w Wojkowej z 1782r., i okopy konfederatów barskich w Muszynce. Powrót PKS z Muszynki przez Tylicz do Krynicy.
Muszyna - Dubne - Zimne - Leluchów: szlak żółty.
Do Dubnego (904m) i niebieskim w prawo przez Zimne (814m) i Kraczonik (934m) do Leluchowa.
Długość szlaku 10,8km, Czas przejścia tam 4,5g., powrót 4,5 g.
Trasa do połączenia szlaków jak w Muszyna - Wojkowa - Muszynka, następnie przez lasy Zimnego i Kraczonika do nadgranicznej wsi Leluchów. W centrum wsi stoi cerkiew z 1861r. Z Leluchowa do Muszyny wrócić możemy PKS, PKP lub pieszo 7km, drogą nad Popradem.