Cerkwie KLUCZA MUSZYŃSKIEGO
Muszyna to liczące niespełna 5 tysięcy mieszkańców uzdrowisko w Dolinie Popradu o ciekawej historii. Żyjący w tej okolicy Łemkowie pozostawili po sobie wspaniałe obiekty drewnianej architektury. Dawne łemkowskie cerkwie są ważnymi punktami na Szlaku Architektury Drewnianej, a niektóre z nich, dzięki swoim walorom trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przy okazji pobytu w Muszynie i wybrania noclegów w Willi Trela warto poznać bliżej historię Państwa Muszyńskiego i zwiedzić te malownicze obiekty.
Ogrody Miłości (Magiczne Ogrody) w Muszynie
Muszyna to niezwykle malownicza miejscowość z wieloma atrakcjami turystycznymi. W ostatnich latach Muszyna zasłynęła jako miasto ogrodów. To właśnie one podbiły serca zarówno mieszkańców, jak i turystów. Można w nich odpocząć od zgiełku i pędu dnia codziennego przy akompaniamencie ptaków. Jedną z takich atrakcji zostały właśnie Magiczne Ogrody (znane też pod nazwą Ogrody Miłości).
Atrakcje dla dzieci w Muszynie
Wyjazd z dzieckiem to przede wszystkim wspaniały rodzinny czas, ale też wyzwanie – jak zorganizować czas pociechom, żeby nie narzekało na nudę? Będąc w Muszynie, do wyboru macie całą gamę atrakcji dla dzieci, niezależnie od tego, jak lubicie spędzać czas.
Ogrody Biblijne
Ogrody Biblijne w Muszynie położone są na terenie Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP. Uroczyste otwarcie Ogrodów nastąpiło w dniu 28 czerwca 2015 roku a ceremonii otwarcia przewodniczył ks. Biskup Andrzej Jeż.
Muszyńskie Ogrody Biblijne stanowią największą atrakcję okolicy pod względem ekumenicznym. To właśnie to miejsce, poprzez ukazanie treści biblijnych, ma skłaniać do modlitwy i medytacji.
Na powierzchni ponad 1 ha (są to największe tego typu Ogrody w Polsce) znajdziemy 5 ogrodów tematycznych: Ogród Historii Zbawienia, Ogród Krajobrazów Biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród dla Zakochanych w których znajdziemy opisywane w Biblii gatunki roślin, miniaturową architekturę oraz różne rzeźby ilustrujące wybrane tematy z Pisma Świętego.
Baseny Zapopradzie
Jeżelii marzysz o odprężającym pobycie w parku wodnym, Muszyna otwiera przed Tobą swe atrakcje. Dla spragnionych rozrywki turystów jak i dla szukających odprężenia mieszkanców, przy ulicy Zdrojowej, powstał wielki kompleks basenów odkrytych.
Obiekt znajduje się w sąsiedztwie amfiteatru. Został oddany o użytku niespełna rok temu (17 lipca 2010r). Do dyspozycji odwiedzających są: ekskluzywny basen, brodziki wraz ze zjeżdzalniami, cztery jacuzzi oraz inne atrakcje.
W dużym basenie wydzielono tory pływackie o długości 25 m. Z myślą o najmłodszych przygotowano piękny brodzik zlokalizowany w pobliżu trawiastej plaży.
Atrakcje dostępne w ramach kompleksu basenów to:
duża, rodzinna zjeżdzalnia; grzybek wodny; ławka do siedzenia; bicze szkockie; duża, okrągła grota sztucznej fali; kula wytwarzająca sztuczna falę; gejzer denny; fontanny w kształcie armaty i nosorożca oraz mini zjeżdżalnia dla dzieci - słonik.
Komples basenów znajduje się tylko 5 minut od naszej Wilii Trela! Wygodnie, blisko i komfortowo!
Wycieczki autokarowe - BT VECTOR
Jeżeli chcesz doświadczyć uroku najpiększniejszych miejsc w Beskidzie Sadeckim oraz na pograniczu Polski i Słowacji - zapraszamy do skorzystania z ofertu biura turystycznego Vector (UWAGA! wybierając pobyt w naszej Willi Trela otrzymasz aż 10% rabatu na wszystkie wycieczki)
Z nami możesz podziwiać świat o każdej porze roku, nasza oferta wycieczek jest bardzo bogata i każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie: narciarze, kuracjusze, amatorzy wspinaczki, wędrówek po górach czy zdrowotnych kąpieli.
Zapewniamy kompleksową obsługę naszych gości, zadbamy o hotel, catering i transport. Podstawową gałęzią działąlności biura Vector jest organizacja wycieczek autokarowych, jedno i wielodniowych, zarówno dla klientów indywidulanych, jak również dla klientów instytucjonalnych: zakładów pracy, jednostek samorządowych, jednostek administracji publicznej, szkół i stowarzyszeń.
Oferujemy też wynajem autokarów turystycznych na trasach krajowych i zagranicznych, zarówno dla biur podróży jak i klientów indywidualnych.
W naszym biurze lub za pośrednictwem naszej strony internetowej mogą Państwo nabyć bilety międzynarodowej komunikacji autokarowej oraz lotniczej.
Z nami zwiedzisz wiele ciekawych miejsc, m.in.:
- Powroźnik, Krynicę, Polany, Kamianną i okolice,
- Węgry - Miskolc Tapolca (Termy w Jaskiniach),
- Zakopane,
- Stary Sącz,
- pobawiasz sie na górskim kuligu i zjesz kiełbaski przy wspaniałym ognisku,
- Słowacja Presov - Muzeum Win,
- Słowacja - Stara Lubowla - Rużbachy - Krater,
- Węgry - Budapeszt (Rejs po Dunaju),
- Łemkowskie Cerkwie Pogranicza,
- Słowacja - Vrbov - Termalne Kąpielisko,
- Jaskinia Bielańska - Szczyrbskie Jezioro,
i wiele, wiele innych zakątków. Zobacz aktualny program wycieczek tutaj: http://www.btvector.com/Program
Nauka jazdy konnej
Około 4 km od naszego obiektu, w miejscowości Złockie, znajduje się Ośrodek Jazdy Konnej. Szkoła jest czynna cały rok. Po ukończeniu kursu podstawowego można wybrać się na malowniczy szlak i zwiedzić okolicę - przewidziano wycieczki konne na Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.), do Bacówki nad Wierchomlą i zwiedzanie okolicznych zabytków.
Góry zapewniają ogrom miejsc widokowych, do których bardzo szybko dotrzesz jadąc w siodle. Koło Muszyny przebiega długi, specjalnie wytyczony szlak konny.
W ośrodku szkoleniowym znajduje się sześć koni oraz dwa kucyki, na których swe jeździecie umiejętności mogą szkolić dzieci. Zwierzęta non-stop przebywają z ludźmi lub swoimi opiekunami, więc są bardzo łagodne i łase na pieszczoty. Nie musisz się obawiać żadnej krzywdy z ich strony.
W ofercie szkoły:
- nauka jazdy konnej na lonży,
- dla wprawionych jeźdźców możliwość jazdy samodzielnej,
- rajdy terenowe.
Dwie miłe instruktorki przybliżą arkana jeździectwa każdemu, kto kocha konie albo pragnie pokochać ten wspaniały sport.
Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów:
691 686 401
697 190 474
i na stronie: http://www.wbeskid.pl/stajniazlockie/index.html
Rezerwat Leśny Obrożyska
Rezerwat Leśny Obrożyska to jeden z najcenniejszych kompleksów lasu liściastego na terenie Beskidów, relikt epoki lodowcowej sprzed około 4000 lat p.n.e. Całość rezerwatu stanowi utworzony w 1919 roku park o specyficznym mikroklimacie, znajdujący się w Muszynie przy ulicy Lipowej (przy drodze do Piwnicznej). To niezwykle urokliwe miejsce o powierzchni przeszło 100 hektarów, gwarantujące bezpośredni kontakt z naturą. Wymarzone miejsce na spacer całą rodziną.
Rezerwat obejmuje stoki góry Mikowej (638 m n.p.m.) pomiędzy 450 a 638 m n.p.m. Dzięki zasadniczej różnicy wysokości, przechadzając się po parku możemy podziwiać wiele zróżnicowanych drzewostanów tworzonych przez lipę drobnolistną, graba, jodłę, buka, świerka, jawora i modrzewia.
W podszyciu rezerwatu króluje grab i leszczyna, natomiast runo zdobią rośliny kwitnące na wiosnę i wczesnym latem - żywce, marzanka wonna, miodunka ćma, zawilce, wawrzynek wilcze łyko, gwiazdnica wielkokwiatowa, pierwiosnek i inne.
Szlaki rowerowe
Jeżeli preferujesz aktywny wypoczynek w górach, zapraszamy na okoliczne szlaki rowerowe! Okolica obfituje w wiele atrakcji, które warte są odwiedzenia właśnie na rowerze. To wspaniały, zwinny i szybki środek tansportu, który pozwoli Ci w krótkim czasie obejrzeć okolicę i domoże zachować zdrowie i kondycję.
Kążdy "zapalony" cyklista znajdzie tu coś dla siebie, trasy różnią się stopniem trudności i długością, dlatego w zależności od Twojej formy dobierz trasę odpowiednią dla siebie.
Znakowane turystyczne szlaki rowerowe:
- Karpacki Szlak Rowerowy (znaki czerwone) Piwniczna ? Muszyna - Leluchów
- Pętla Rowerowa ?Wokół Kotylniczego Wierchu? (znaki niebieskie)
- Transgraniczny Szlak Rowerowy (znaki niebieskie) Muszyna - Tylicz
- Turystyczna Pętla Muszyńska (znaki czerwone) z Muszyny do Leluchowa, Wojkowej, Powroźnika i Muszyny.
Trasy o walorach sportowych dla kolarzy górskich do treningu i zawodów:
- rejon Malnika od Krzyża przy ul. Ogrodowej w kierunku kirkutu drogą polną poprzez Stadło na Malnik.
- zjazd z Malnika w kierunku DW "Aleksandrówka" obok pomnika A. Kity i powrót na ul. Ogrodową
- Zapopradzie - za Popradem od mostu wzdłuż rzeki do źródła "Antoni" i dalej do Borysowa poprzez Wesołówkę w okolice "Korony" i "Muszyny
- zjazd do Al. Zdrojowej ulicą Mściwujewskiego, od Borysowa trasa trudna o charakterze sportowym
Wypożyczalnie rowerów:
MUSZYNA
Ewa Zaweracz
ul. Grunwaldzka 194, tel. 4781680
Stanisław Hans
ul. Piłsudskiego 80 a, tel. 4714227, tel. kom. 0607 15 58 75
Szlaki piesze Muszyny i okolic
Aktywny wypoczynek to hobby wielu z nas, każdy marzy o oderwaniu się od szarej rzeczywistości i wyciszeniu na łonie natury. Okolice naszej willi obfitują w różnorodne i bardzo malownicze piesze szlaki turystyczne. Znaleźć na nich można nie tylko przepiękne widoki gór i panoramy Beskidu Sądeckiego, ale także ślady historii i dawnej kultury: kapliczki, cerkwie itp. Tu czas płynie wolniej, życie toczy się według pór roku - to miejsce to swoisty, dziewiczy oddech Ziemii.
Trasy dla turystów zaprojektowano z myślą o ich różnorodnych zaiteresowaniach, akcenty przyrodnicze i kulturowe połączono ze współczesnymi elementami regionu.
Najbardziej interesujące szlaki w okolicach Muszyny:
-
Żegiestów- Zdrój - Trzy Kopce (672) - Pusta Wielka (1060m) ? schronisko PTTK Wierchomla.- Runek (1085) - szlak niebieski ? czas przejścia: wejście 4.40, zejście 3.50
-
Żegiestów- Zdrój PKP ? Pusta Wielka (1060) ? Jaworzynka (1001) ? Szczawnic ? Muszyna ? szlak żółty, czas przejścia: wejście: 5.10, zejście: 5.05
-
Muszyna ? Przechyby (871) ? Wojkowa ? Okopy Konfederatów Barskich - Muszynka ? szlak żółty, czas przejścia: wejście 5.40, zejście 5.15 godz.
-
Muszyna ? Złockie ? Za Szczwniczkiem (642) ? Jaworzyna Krynicka (1114), szlak zielony, czas przejscia: wejście: 3.05, zejście: 2.25
-
Powroźnik ? Przechyły (871) ? Dubne (904) ? Kraczonik (934) ? Leluchów granica ? szlak niebieski, czas przejścia: 3.30
Gminne szlaki piesze
Muszyna Zdrój ? Koziejówka (636 m) ? Muszyna Złockie ? KolonieCentrum Informacji Turystycznej Muszyna:
ul. Krzywa 1
tel./fax 0-18 4777922
tel. 0-18 4725928
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona 1 z 2