Muszyna to niezwykle malownicza miejscowość z wieloma atrakcjami turystycznymi. W ostatnich latach Muszyna zasłynęła jako miasto ogrodów. To właśnie one podbiły serca zarówno mieszkańców, jak i turystów. Można w nich odpocząć od zgiełku i pędu dnia codziennego przy akompaniamencie ptaków. Jedną z takich atrakcji zostały właśnie Magiczne Ogrody (znane też pod nazwą Ogrody Miłości).
Magiczne Ogrody (Ogrody Miłości) - położenie
Magiczne Ogrody to strefa wypoczynkowo-rekreacyjna, która znajduje się przy Alei Zdrojowej za Pijalnią Antoni. Zostały one zaprojektowana w taki sposób, aby spełnić potrzeby niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi. Na obszarze o powierzchni ponad 27 tys. m2 znajdują się alejki spacerowe, stawy rekreacyjne, ogrody tematyczne, ptaki, a także posagi przypominające greckich bogów, muzy i pory roku. Magiczne Ogrody są czynne całą dobę, a oświetlenie dodaje im zupełnie nowego charakteru. Cała strefa jest dostępna dla wszystkich bezpłatnie. Około 200 metrów za pijalnią znajduje się też parking samochodowy. W pobliżu przebiega również niebieski szlak pieszy do Legnawy na Słowacji (czas przejścia to ok. 1,5 godz. w jedną stronę).
Lokalizacja Magicznych Ogrodów nie jest przypadkowa. To właśnie w tej części miasta narodziła się historia Muszyny jako uzdrowiska. W 1929 roku wykonano pierwszy odwiert, a odkrycie to doprowadziło do budowy łazienek mineralnych i pijalni w sąsiedztwie szybu. Natomiast nad rzeką Poprad powstała plaża z widokiem na góry. Malownicze położenie sprawiło, że nastąpił szybki rozwój uzdrowiska, który został zahamowany dopiero przez wybuch II wojny światowej. Jednak Zapopradzie nadal cieszy się ogromną popularnością wśród zwiedzających. Dlatego właśnie w tej części utworzono ogrody, które nawiązują do leczniczej tradycji miasta. Ich konstrukcja składa się z otwartych przestrzeni, więc duża cześć obszaru jest dobrze nasłoneczniona w ciągu dnia. W ten sposób turyści mogą korzystać z helioterapii, czyli metody leczenia promieniami słonecznymi stosowanej w Muszynie już od I poł. XX w.
Magiczne Ogrody - wygląd
Spacer po Magicznych Ogrodach bez wątpienia będzie niesamowitym przeżyciem. Z założenia bowiem przypominają one ogrody greckie lub rzymskie. Na terenie całego obszaru można też znaleźć figury z piaskowca przedstawiające muzy, bogów greckich, a także pory roku. Otoczone bogatą roślinnością ogrodowe alejki zachęcają do wypoczynku i spaceru. Magiczne Ogrody zostały podzielone na 4 ogrody tematyczne: skalny, nowoczesny, antyczny i francuski. Każdy z nich ma indywidualny charakter zgodny z założeniami danego stylu.
W Magicznych Ogrodach są też dwa miejsca, w których można pomyśleć swoje marzenia z nadzieją, że się spełnią. Pierwsze z nich to staw złotej rybki z drewnianym podestem. Gdy ją zobaczymy, to możemy wyznać jej życzenie. Drugie to ogrodowa fontanna, do której można wrzucić monetę na szczęście.
Zwierzęta w Magicznych Ogrodach
Na terenie Magicznych Ogrodów nie mogło też zabraknąć zwierząt. Gdy dotrzemy do stawów rekreacyjnych, to spotkamy rybki, kaczki oraz łabędzie. W pobliżu znajdują się automaty z karmą, gdybyśmy chcieli nakarmić zwierzęta. Ogromną atrakcją Magicznych Ogrodów są klatki z egzotycznymi ptakami ściągniętymi z różnych zakątków świata. Wśród nich warto wymienić:
- żurawia mandżurskiego - długowieczny symbol szczęścia i wierności;
- kaczkę mandarynkę - jej nazwa pochodzi od bogato zdobionych szat mandarynów (chińskich dostojników);
- srebrnego bażanta - czczonego przez starożytnych Chińczyków jako mityczny biały Feniks;
- łabędzie czarne - pochodzące z Australii ptaki z rekordową liczbą piór (ponad 25 tysięcy);
- amazonka niebieskoczelna - tęczowa papuga naśladują ludzki głos.
Dodatkowo w Magicznych Ogrodach można podziwiać kukaburę chichotliwą, pawia białego, czarnoskrzydłego i indyjskiego, świstuna chilijskiego, kaczkę karolinkę, mandarynkę białą, bażanta złocistego i diamentowego, aleksandrettę większą, chińską, gęś tybetańską. Przy każdej klatce znajdują się tablice z krótkim opisem danego ptaka. Można tam znaleźć informacje na temat jego pochodzenia, a także różne ciekawostki związane z danym gatunkiem. Barwne ptaki to niejedyni mieszkańcy Magicznych Ogrodów. Zwiedzający od 2021 roku mogą tam również podziwiać alapaki, czyli ssaki przypominające lamy.